Dejte šanci mozaikám, jsou trendy a využijete je nejen u bazénu

Plánujete novou koupelnu a přemýšlíte o tom, který obklad vybrat? Máme pro vás tip na obklad, který bude nevšední a který nabízí neobyčejnou variabilitu. Tímto tipem je mozaika.

Již staří Římané...
Mozaika představuje klasiku, která nikdy nezestárne. Již staří Římané ji využívali pro zdobení lázní či stěn paláců a na dochovaných památkách, například v Pompejích, můžeme vidět, že působí neustále velmi svěže a moderně. Návrat mozaiky do současných koupelen, kuchyní, nebo k bazénům je tedy velkým trendem. Dnes se používají na vytváření mozaik hlavně keramické materiály, k dostání jsou ale také mozaiky skleněné anebo vytvořené z přírodních materiálů, jako je kámen či kov. Mozaiky můžeme využít pro zdůraznění nějakého detailu, nebo lze z mozaiky obložit celou jednu stěnu. Mozaika ale působí velmi pěkně, i pokud ji použijete jenom na malý kousek, tedy jako dekoraci. Nádherně se bude vyjímat například kolem umyvadla, perfektně oddělí v menším bytě jednu část od druhé. Pokud máte malou koupelnu, je mozaika přesně to pravé.

Čím menší, tím luxusnější
Jako mozaika se označují obklady o hraně od půl centimetru. Čím menší kousky mozaiky použijete, tím luxusněji působí. Čím menší obklad použijete, tím lépe můžete pokrýt obkladem i nepravidelná místa, nebo například hrany. Mozaikový obklad se dodává většinou nalepené na speciální mřížce. Snadnější mozaiku si můžete nalepit na zeď i sami, složitější vzory raději svěřte do rukou profesionálům, aby vzory přesně navazovaly. Na vždy má mozaikový dílek tvar čtverce, hitem se v poslední době staly také obklady obdélníkové.

Namixujte si vlastní mozaiku
Mozaikové obklady se prodávají v neuvěřitelné šíři vzorů. Pokud byste si ale náhodou přesto nevybrali, můžete si zvolit nějaký váš oblíbený obrázek, který se na obklady vytiskne, jak nabízí například Los Kachlos. Pro vytvoření vlastní mozaiky lze využít i speciální aplikaci na internetu, díky které si můžete vy sami navrhnout originální mix všech možných vzorů a barev. Na celkovém vyznění mozaiky má také vliv použitá spárovací hmota. Té se totiž používá jednou tolik, než při běžných obkladech.

Mozaika může i svítit
Ačkoliv tvrdíme, že mozaiky jsou tradičním materiálem, který se používá po staletí, přesto i zde lze zaznamenat moderní vývoj. Velkou novinkou je vedle možnosti personalizované mozaiky či mozaiky s vlastním obrázkem i fosforeskující mozaika. Ta vás překvapí po západu slunce, neboť jde o mozaiku, která září. Tyto mozaiky jsou totiž vyrobeny ze speciálního materiálu, který přes den absorbuje světlo a to pak v noci vyzařuje. Sluneční svit přitom není potřeba, stačí jakékoliv světlo, takže i to umělé.

Mozaika Hermes vytvořená z různých materiálů.
Mozaika Hermes vytvořená z různých materiálů.
Mozaika Zenit z nabídky Los Kachlos
Mozaika Zenit z nabídky Los Kachlos
Moderní mozaika Salsa inspirovaná benátským sklem
Moderní mozaika Salsa inspirovaná benátským sklem
Fosforeskující mozaika
Fosforeskující mozaika